Kontuzja to uraz części ciała powodujący jej częściową lub pełną niesprawność.

Najczęściej występującymi urazami są skręcenia kostki i kontuzje kolana. Urazy pojawiają się na skutek nieuwagi oraz przeciążeń podczas codziennych czynności.

Kontuzje mogą objawiać się przez:

  • Uszkodzenia więzadeł – Mogą zostać naderwane lub rozerwane podczas skrętu w stawie przekraczającym normalny zakres ruchu. 
  • Skręcenie kostki – To częsty uraz, jeżeli podczas skręcenia dojdzie tylko do nadciągnięcia torebki stawowej i więzadeł, ból na ogół nie przeszkadza w chodzeniu, a obrzęk jest niewielki. Przy częściowym lub całkowitym przerwaniu więzadeł i torebki stawowej jest silny i uniemożliwi obciążanie nogi.
  • Nadciągnięcia mięśni – Najczęściej zdarzają się tym, którzy na co dzień stronią od aktywności fizycznej i niemalże tuż po wstaniu od biurka wybierają się na siłownie lub pobiegać. Objawem nadciągnięcia ścięgien jest ból podczas ruchu ręką lub nogą w stawie. 
  • Nagły ból – wynika z nieprawidłowej pozycji ciała podczas siedzenia, leżenia czy pracy. Objawia się nagłym bólem dokuczającym podczas zwykłych czynności często występuje również podczas oddychania (ból w klatce piersiowej)
Facebook
YouTube
Instagram