Trampoliny
Dziś chciałabym skupić swoją uwagę na tym o czym należy pamiętać przy treningu i zabawie na trampolinach. W szczególności poświęcam wpis mięśniom dna miednicy, pogłębionej lordozie, obniżeniu narządów dna miednicy oraz wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Sytuacja, którą opisuję skupia się na płci żeńskiej, ponieważ w mniejszym stopniu dotyka mężczyzn oraz chłopców.
Trampoliny są niezwykle przyjemną zabawą w każdym wieku, w szczególności dla dzieci jest to niesamowita frajda.
Lubimy doświadczać stanu nieważkości oraz swobodnego opadania. Trampoliny są również świetne przy treningu kardio: wzmacniają mięśnie, zwiększają dopływ tlenu do komórek, stymulują układ limfatyczny.
Prawdą jest, że większość ludzi a z pewnością dzieci nie potrafią kontrolować swoich mięśni. I nie możemy siebie obwiniać, ponieważ nikt wcześniej zwyczajnie nas tego nie nauczył. Za pomocą świadomości swojego ciała Ty i Twoja córka będziecie mogły cieszyć się zabawą na trampolinach oraz umiejętnie wzmacniać swoje mięśnie‼️
Często słyszę od pacjentów, że po treningach doświadczają niezwykłych rzeczy, a mianowicie „poznają mięśnie o istnieniu których nigdy wcześniej nie wiedzieli” Jest to niesamowite uczucie, ponieważ wtedy poznają swoje ciało, które było dzień wcześniej wzmacniane 🙂
Natomiast kiedy skaczesz na trampolinie możesz odczuwać nieprzyjemny ruch w brzuchu, może wydawać się Tobie, że „wszystko w środku masz luźne”. Podczas takich zabaw czy treningów Twoja głowa może poruszać się w sposób niekontrolowany a w rezultacie będziesz odczuwała „zakwasy” w okolicy szyi oraz karku.
Taki stan wskazuje, na brak kontroli nad swoim ciałem, powoduje mikrouszkodzenia i wiotkość mięśni oraz narządów wewnętrznych. Dlatego potrzebujesz wizyty u terapeuty manualnego, który ✅ zbada napięcie Twojego ciała, ✅ pokaże Tobie jak wzmocnić mięśnie głębokie i ✅ mięśnie dna miednicy. Pamiętaj, że aby mięśnie dna miednicy mogły pracować sprawnie, potrzebne jest odpowiednie skorelowanie ich pracy z oddechem.
W trakcie skoków na trampolinie wytwarza się ciśnienie śródbrzuszne, które podczas tak intensywnego wysiłku powoduje ogromny nacisk w dole miednicy. Efektem są późniejsze problemy z nietrzymaniem moczu, obniżeniem sprawności i satysfakcji seksualnej oraz obniżeniem narządu rodnego. W wyniku takiej pracy odczuwamy potrzebę częstszych wizyt w toalecie „na siku”, wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się podczas np. kichania, kaszlu czy podbiegnięcia do autobusu.
Kiedy wszystko jest w porządku korzystamy z toalety 7 razy na dobę👌 Dlatego jeśli zauważysz, że Twoja córka przed wyjściem z domu pyta czy tam, gdzie idziemy będą toalety, może to być spowodowane zabawami na trampolinie i może wymagać wizyty u fizjoterapeuty manualnego.
Objawy u kobiet i dziewczynek, które mogą być dla nas sygnałem, aby udać się do fizjoterapeuty:
- Potrzeba częstych wizyt w toalecie – co 40-60 minut – gdy wszystko jest w porządku powinniśmy odwiedzać toaletę ok. 7 razy na dobę.
- Kiedy leżymy, śpimy nie ma ucisku na pęcherz moczowy w związku z tym problem nie będzie się uwidaczniał, natomiast możesz zauważyć, że Twoja córka zmniejszyła aktywność ruchową🤸♀️🤸♀️. Porozmawiaj z nią i spróbuj delikatnie zbadać czy wszystko jest w porządku.
- Uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu powoduje duży stres przed wizytą w toalecie.
- Bóle podbrzusza.
- Nieprawidłowa pozycja ciała powoduje pogłębioną lordozę, koślawe kolana i wady stóp.
- Badania moczu nie wykazują, żadnych nieprawidłowości, a widzimy, że jest problem.
- Strach przed wyjściem gdziekolwiek z obawy przed brakiem toalety może powodować duży stres u dziecka, który później zmienia się we wstyd.
Trening czy zabawa na trampolinach to nie tylko zagrożenia dla naszego ciała. Gdy trenujesz w odpowiedni sposób wpływasz pozytywnie na mięśnie głębokie. Jesteś w stanie się tego nauczyć, ale wcześniej potrzebujesz wzmocnić swoje mięśnie.
Tzw. core stability jest zbyt dużym obciążeniem dla większości Pacjentów, z którymi pracowałam i pracuję. Z moich obserwacji wiem, że wzmacnianie tych mięśni jest bardzo potrzebne, ✅ dlatego przygotowałam dedykowany program ćwiczeń, który zawsze rekomenduje swoim Pacjentom. ✅ Dzięki tym ćwiczeniom i treningowi w domu zbudujesz i wzmocnisz bardzo dużą świadomość swojego ciała. A jeśli chciałabyś ćwiczyć pod okiem terapeuty manualnego zapraszamy Cię do naszego programu Zdrowe Ciało | Ćwiczenia z fizjoterapeutą
Napisz do nas na messengerze, jeśli chciałabyś popracować nad swoim ciałem lub jeśli masz obawy wobec swojej córki. Pomożemy rozwiązać ten problem i pokażemy co możesz zrobić aby czuć się lepiej.
mgr Iwona Janus-Matyszkiewicz

mgr Agata Łojek

mgr Ada Kasjaniuk

mgr Agnieszka Wiśniewska
