Fizjoterapeuta, terapeuta manualny. Kim jest?
Kto może się z nim spotkać? Kiedy się do niego wybrać?

 

Obecnie w Krajowej Izbie fizjoterapeutów jest zarejestrowanych 58 202 [1] specjalistów. W tym około 24 % [2] z nich prowadzi prywatny gabinet fizjoterapeutyczny (nie współpracujący z NFZ) co daje nam liczbę 18 026 gabinetów w całej Polsce. Każdego fizjoterapeutę możesz sprawdzić w rejestrze: rejestr fizjoterapeutów  […]

 

 

Kim jest fizjoterapeuta – terapeuta manualny?

Fizjoterapeuta to osoba z ukończonymi studiami w swoim kierunku oraz licznymi kursami rozwijającymi kwalifikacje. Poziom kursów i certyfikatów jest bardzo zróżnicowany. Niektóre kursy trwają 1 dzień inne nawet 2 lata z podziałem na moduły i kończące się skomplikowanym egzaminem.

 

Dla kogo?

Fizjoterapeuta potrafi pomóc w wielu dziedzinach, na stronie każdego z nich znajdziesz informacje co leczy.
Aby Ci to ułatwić rozpisałem kilka nietypowych objawów:

 • stres, zmęczenie, ból głowy
 • intymne sprawy: nietrzymanie moczu, nieregularna lub boląca miesiączka, problemy ze wzwodem lub bolesnymi stosunkami
 • szumy w uszach, ból zdrowych zębów, drętwienie i mrowienie palców

 

Kiedy udać się do terapeuty manualnego?

Terapeuta manualny pod stałą opieką ma osoby, które:

 • trenują zawodowo
 • uprawiają sporty długodystansowe (np. biegi, triathlon)
 • chorują przewlekle: SM, ZZSK, RZS

Bardzo często spotyka się z osobami, które potrzebują pomocy doraźnej. Najczęściej z powodu kontuzji nabytych podczas uprawiania sportu amatorskiego lub profesjonalnego, z osobami po wypadku, z urazami zmęczeniowymi, bólami głowy czy pleców.

Częstymi pacjentami są osoby uskarżające się na przeciążeniowe bóle spowodowane nieprawidłową pozycją podczas pracy, siedzenie, chodzenia lub treningów.

 

Krok pierwszy – rozpoznanie

Przed wybraniem się do fizjoterapeuty zrób rekonesans. To bardzo ważne abyś dobrze wybrał swojego terapeutę. Porozmawiaj ze znajomymi, poczytaj opinie na Facebooku i Google oraz zapoznaj się ze stroną internetową.

Szczególną uwagę zwróć na miejsce, do którego się wybierzesz. Powinno być czyste i przyjazne (obejrzyj zdjęcia tego miejsca), bezpieczne dla Ciebie jak i Twojego spokoju. Będąc u terapeuty nie powinieneś odczuwać lęku czy obawy. Pamiętaj, że fizjoterapeuta jest dla Ciebie. Nie bój się zadawać pytania, zwłaszcza jeśli poczujesz się niepewnie.

Zapoznaj się również z doświadczenie Twojego fizjoterapeuty:

 • sprawdź jaką ukończył uczelnię – ranking szkół
 • jakie ukończył kursy i szkolenia – sama ilość kursów może robić ogromne wrażenie, ale zwróć proszę uwagę na ilość godzin podczas kursu
 • czy posiada prawo wykonywania zawodu –rejestr fizjoterapeutów 

 

Krok drugi – problem

Pomimo ukończenia wielu kursów oraz szkoleń postaraj się dowiedzieć czy wybrany przez Ciebie terapeuta będzie wiedział, jak Ci pomóc. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie każdy fizjoterapeuta podejdzie do Ciebie holistycznie.

Terapia manualna w modelu holistycznym to spojrzenie na pacjenta jako całość (ciało, emocje i ducha) pomaga wskazać i wyeliminować przyczynę problemu oraz wprowadza równowagę w funkcjonowaniu.  To oznacza, że rolą terapeuty manualnego jest leczenie pacjenta nie tylko bólu.

Dla przykładu: przy bólu łydek fizjoterapeuta manualny holistyczny zanim zajmie się tym bólem ustawi prawidłowo miednicę i Twoją postawę ciała, która wpływa na przeciążenia tych mięśni. Następnie popracuje nad techniką chodu oraz techniką biegania tak aby problem mięśni łydek nie powracał.

Od takiego specjalisty otrzymasz szereg ćwiczeń i instrukcji według, których powinieneś postępować abyś czuł się lepiej.

 

Krok trzeci – komunikacja

Język medyczny jest dosyć skomplikowany, dlatego zwróć uwagę na to czy podczas rozmowy fizjoterapeuta komunikuje się z tobą zrozumiale. Powinien w jasny dla Ciebie sposób wyjaśnić co i dlaczego obecnie robi.

Abyś mógł poczuć się pewnie i bezpiecznie potrzebujesz wiedzieć:

 • jaką diagnozę postawił fizjoterapeuta,
 • ile czasu wymaga rehabilitacja,
 • jakie techniki stosuje oraz jaki mają wpływ na Twoje zdrowie i dobre samopoczucie,
 • jaką reakcje organizmu może wywołać zabieg,
 • niektóre z nich będą nieprzyjemne natomiast konieczne dla poprawy Twojego stanu i na to powinieneś być przygotowany,
 • objawy po zabiegowe mogą utrzymywać się nawet następnego dnia po wizycie,

 

Krok czwarty – wiedza i człowiek

Studia i kursy to nie wszystko – sprawdź czy fizjoterapeuta, do którego się wybierasz rozumie to co robisz, Twoją pracę i hobby.

Jeśli uprawiasz jakikolwiek sport, który sprawia Ci przyjemność i tak naprawdę bez tego nie wyobrażasz sobie dnia czy tygodnia, Twój fizjoterapeuta musi wiedzieć co czujesz.

Jeśli rozumie co czujesz i jak bardzo zależy Tobie na powrocie do dobrego zdrowia i jeśli spojrzy na Ciebie jak na osobę z pasją pokaże Tobie, że chce Ci pomóc. Łatwiej zaangażuje się w pracę a z Tobą nawiąże wspaniałą relację.

 

Krok piąty – lasery, ultradźwięki i inne prądy

Pamiętaj! To nie sprzęt a człowiek Cię leczy. Terapeuta manualny posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby Tobie pomóc.

Stały kontakt fizjoterapeuty z pacjentem oraz jego zaangażowanie i skupienie świadczą o pełnym oddaniu się Tobie i Twojemu problemowi. Uczciwość pracy fizjoterapeuty jest bardzo istotnym elementem wyboru dobrego specjalisty.

Jeśli widzisz, że Twój terapeuta więcej uwagi poświęca zegarkowi na ścianie lub oddaje się innym czynnościom powinieneś natychmiast poszukać nowego specjalisty.

 

Krok szósty – 1. kontakt i wywiad

Na koniec najważniejsza rzecz to pierwszy kontakt. Zarówno telefoniczny jak i podczas wizyty osobistej. Po tym jak z Tobą rozmawia po raz pierwszy przez telefon dowiesz się z kim masz do czynienia.

Zwróć uwagę czy po opisaniu problemu fizjoterapeuta zapyta Cię o dodatkowe badania, a jeśli zajdzie potrzeba zdjęcia RTG (zwłaszcza przy kontuzjach i dolegliwościach występujących od dłuższego czasu) to zleci odpowiednie badania, a Ty jesteś na dobrej drodze.

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta powinien zebrać możliwie najwięcej informacji o Twoich dolegliwościach. Wszystko zależy od problemu z jakim przyjdziesz do fizjoterapeuty. Poniżej kilka przykładowych pytań jakich możesz się spodziewać od terapeuty manualnego w modelu holistycznym:

 • Pytanie o problem – Z czym do mnie przychodzisz?
 • Gdzie zlokalizowany jest ból?
 • Od kiedy występuje?
 • W jakich okolicznościach pojawia się ból? (pozycja stojąca, siedząca, leżąca, rano, noc, spacer)
 • Obecne sposoby leczenia, jakie, czy była prowadzona rehabilitacja?
 • Cechy bólu psychogennego – Czy objawy nasilają się pod wpływem pośpiechu, pogody, stresu?
 • Objawy ginekologiczne – miesiączkowanie, ciąża, porody, inne.
 • Dzieciństwo – poród, raczkowanie, angina, biodra?
 • Szlak migrenowo-wegetatywny – zawroty głowy, zasłabnięcia i omdlenia?
 • Inne obecne leczenia – zęby, narządy wewnętrzne, itp.?
 • Inne dolegliwości – bezsenność, katar, nadmierna potliwość, problemy ze słuchem?
 • Dokumentacja pacjenta – badania, zdjęcia RTG, itp.?

 

Podsumowanie

Poszukaj takiego fizjoterapeuty, dla którego każdy pacjent jest wyjątkowy. Takiego, który chętnie dzieli się wiedzą a dobro pacjenta jest najważniejsze. Dobry fizjoterapeuta zaplanuje rozwój fizjologiczny Twojego sportu, ale też taki, który będzie skupiony na Tobie jako na człowieku.

 • 1– zrób dobry wywiad wśród znajomych, a jeśli nikt nie może Ci pomóc uważnie zapoznaj się ze stroną i opiniami przyszłego terapeuty
 • 2– przekonaj się, że terapeuta leczy Ciebie a nie tylko miejsce bólu lub problemu.
 • 3– bądź świadomy co się dzieje podczas Twojej wizyty i co może się wydarzyć, gdy opuścisz gabinet fizjoterapeuty
 • 4– upewnij się, że Twój fizjoterapeuta rozumie Twój problem, z którym przyszedłeś oraz jest w stanie ci pomóc
 • 5– urządzenia i przyrządy to nie wszystko, fizjoterapeuta musi Cię zbadać i pracować z Twoim ciałem
 • 6– pierwszy kontakt, dobrego fizjoterapeutę poznasz po tym jak z Tobą poprowadzi wywiad

 

[1]Dane z Krajowej Izby Fizjoterapeutów na dzień 7.10.2018
[2]Informacja z opracowania Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska „Fizjoterapeuci w Polsce w roku 2016”

 

mgr Iwona Janus-Matyszkiewicz

terapeuta manualny warszawa

mgr Agata Łojek

mgr Ada Kasjaniuk

Ada Kasjaniuk masażystka Warszawa

mgr Agnieszka Wiśniewska

mgr fizjoterapii Agnieszka Wiśniewska Peron8 Centrum Terapii Holistycznej i Rehabilitacji

https://peron8.pl/Nietrzymanie%20moczu
Jest to problem dotykający coraz więcej osób. Zwłaszcza kobiet a w szczególności kobiet w ciąży i po porodzie. Krępujące wyjścia z domu, wstyd i strach? Tak nie musi być. Zobacz jak możesz sobie pomóc oraz jak fizjoterapia może wesprzeć proces powrotu do normalności i równowagi w ciele.
https://peron8.pl/Pięć%20Zasad%20Zdrowego%20Myślenia
Jaki wpływ mają emocje na nasze ciało? Możesz je rozpoznać, wesprzeć proces zdrowienia i rehabilitacji. Poznaj 5 zasad zdrowego myślenia, które pozwolą Ci odpuścić i pójść dalej. To kolejny krok w podróży do dobrego zdrowia i równowagi w ciele.
https://peron8.pl/Co%20mówi%20mi%20ciało%20kiedy%20siedzę%20wygodnie
Siedzenie ogólnie nie jest dla naszego ciała korzystne, ale jeśli już nie mamy wyjścia, to podejdźmy do tego porządnie. Twoje ciało potrzebuje symetrii i zmiany, wzmocnienia mięśni głębokich tułowia oraz pleców, także rozciągania mięśni, które się przykurczają, czyli, np. mięśni biodrowo-lędźwiowych.
https://peron8.pl/Jak%20wybrać%20dobrego%20fizjoterapeutę
Obecnie w Krajowej Izbie fizjoterapeutów jest zarejestrowanych 58 202 [1] specjalistów. W tym około 24 % [2] z nich prowadzi prywatny gabinet fizjoterapeutyczny (nie współpracujący z NFZ) […]
https://peron8.pl/Dlaczego%20Peron8?%20Poznaj%20nas%20:)
... Zabierając swoich Pacjentów w „podróż do dobrego zdrowia” pokazuję czym jest nasz cel oraz jak możemy do niego dążyć. W trakcie tej podróży nawiązujemy niesamowite więzi i budujemy niezapomniane relacje. ...
https://peron8.pl/Przejmij%20kontrolę%20nad%20swoim%20ciałem%20!!
Codziennie zmagamy się z dolegliwościami naszego ciała przez co nie czujemy się w pełni sprawni. W takim stanie często odpuszczamy codzienne czynności na rzecz odpoczynku.
https://peron8.pl/Czy%20trampoliny%20są%20dla%20mnie%20i%20mojej%20córki%20bezpieczne
Trampoliny są niezwykle przyjemną zabawą  w każdym wieku, w szczególności dla dzieci jest to niesamowita frajda . Dziś chciałabym skupić swoją uwagę na tym o czym należy pamiętać przy treningu i zabawie na trampolinach.
Facebook
YouTube
Instagram