Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Z nietrzymaniem moczu zmaga się coraz więcej kobiet i mężczyzn. Wyjście z domu z zapasem środków higienicznych, nocne wizyty w toalecie, ukrywanie przed innymi, utrata kontroli nad własnym ciałem a w konsekwencji bezradność i złość. Brzmi znajomo? Jeśli tak to najwyższy czas, żeby sobie pomóc.

Chcę, żebyś wiedziała, że fizjoterapia w Peron8 Centrum Terapii Holistycznej i Rehabilitacji pomoże Ci odzyskać pewność siebie, znaleźć równowagę w ciele i zlikwidować problem.

Brakuje odpowiedniej edukacji stąd nie mamy świadomości a nietrzymanie moczu to dalej wstydliwy temat. Nie lekceważ tego i nie odkładaj na później. Panie często zgłaszają się do nas w momencie, kiedy proces jest już zaawansowany. Takie przeoczenie powoduje, że proces rehabilitacji jest bardziej złożony i wymaga większego zaangażowania. Ale wciąż możliwe jest życie bez tej dolegliwości!

Wykrywając odpowiednio wcześniej dysfunkcje w obszarze dna miednicy jesteś w stanie zapobiegać dalszym konsekwencjom. Podczas konsultacji fizjoterapeutycznej w Peron8 za pomocą technik fizjoterapeutycznych sprawdzimy i zmierzymy napięcie dna miednicy. Dzięki temu dowiesz się w jakim stopniu Ciebie to dotyczy, wyznaczymy kierunek pracy i przygotujemy odpowiednie ćwiczenia wspierające proces rehabilitacji.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęściej występującym rodzajem i dotyczy 49% osób z nietrzymaniem moczu. Jak nazwa wskazuje pojawia się przy wysiłku, którym może być nawet kichnięcie. Jest to bezwiedna utrata niewielkich ilości moczu bez uczucia parcia. Pojawia się skrępowanie, wstyd i stres. Uczucia te powodują napięcia w Twoim ciele, które przekładają się na zmęczenie, dobre samopoczucie, stajemy się bardziej poirytowani i niespokojni. 

Rozróżniamy również parcia naglące, które obejmują 22% osób. Objawia się naglącą potrzebą oddania moczu zarówno w nocy jak i w dzień. Wywołane może być nadmierną aktywnością lub niestabilnością mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.

Podczas spotkania z naszą fizjoterapeutką, która przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad dowiesz się skąd u Ciebie bierze się nietrzymanie moczu, jak możesz sobie pomóc samodzielnie i jak my Ci w tym pomożemy.

Co uznajemy za przyczyny nietrzymania moczu?

Tak naprawdę, żeby znaleźć przyczyny należy zacząć od analizy stylu życia. Wszystko zależy od tego czy przeszłaś jakikolwiek zabieg w okolicy dróg rodnych i moczowych, jaką aktywność fizyczną uprawiasz, z jakimi chorobami się zmagasz.

Jak już wiesz nietrzymanie moczu może się ujawnić w wyniku nadmiernie aktywnego pęcherza lub niewydolności mięśnia dna miednicy. Szczególnym okresem jest ciąża, podczas której występuję wysiłkowe nietrzymanie moczu, które jednak może minąć po jakimś czasie.

Patrząc powyżej na liczby nie bez znaczenia jest okres menopauzy w związku z wahaniem gospodarki hormonalnej. Najważniejsze to zachowanie czujności i nie bagatelizowanie pierwszych objawów.

Jeśli czujesz, że możesz samodzielnie sobie pomóc i chcesz spróbować od tego, skorzystaj z poniższych rad.

Jak sobie pomóc i jak zapobiegać?‼️

Dużo do zaoferowania ma fizjoterapia uroginekologiczna.

Po znalezieniu przyczyny i zastosowaniu właściwej terapii możemy polepszyć Twoją Sytuację zwracając uwagę m.in. na:

 • regulację napięcia mięśniowego w obrębie dna miednicy
 • polepszenie cyrkulacji krwi i wymiany składników odżywczych w tkankach 
 • reedukację nerwowo-mięśniową, czyli wpływ na siłę i wytrzymałość MDM (mięśnia dna miednicy)
 • redukcję ciśnienia podczas kaszlu i kichania (odwracamy głowę na bok) 
 • poprawę postawy ciała
 • synchronizację oddechu z ruchem

Ponadto przyjrzenie się ergonomii w życiu codziennym:

 • ekonomiczne podnoszenie ciężkich przedmiotów i schylanie się
 • wstawanie przez bok, nie na wprost 
 • dostosowanie aktywności fizycznej bez nadmiernego obciążania MDM
 • przyjmowanie prawidłowej ilości płynów 
 • nieprzetrzymywanie moczu w pęcherzu (gromadzenie sprzyja infekcjom i rozciąganiu
  pęcherza)
 • NIE zatrzymywanie moczu w czasie jego oddawania! TO NIE JEST ĆWICZENIE!
 • higiena oddawania moczu, czyli spokojne wypróżnienie bez nadmiernego parcia
 • utrzymywanie prawidłowej wagi i diety bogatej w błonnik i duże ilości warzyw
 • prawidłowa postawa, czyli proste plecy oraz lekko uniesione nogi na podnóżku w celu
  rozluźnienia mięśnia łonowo-odbytniczego i zbliżenia się w ten sposób do bardziej naturalnego
  procesu wypróżniania.

W szczególnych stanach stosuje się też leczenie operacyjne, jednakże zawsze warto rozważyć podejście fizjoterapeutyczne a operacje zostawić jako ostateczność.

Problem nietrzymania moczu nie zna wieku i może dotknąć każdej z nas, nie pozwól, żeby wykluczył Cię z życia społecznego i doprowadził do lęku przed wyjściem z domu.

Wiedzę, którą dziś posiadamy należy wykorzystać w jak najlepszy dla Ciebie sposób i pozwól sobie na to!

Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania, odpowiemy na wszystkie i pomożemy Ci zacząć przygodę powrotu do dobrego zdrowia.

Czego możesz spodziewać się po fizjoterapii w Peron8 Centrum Terapii Holistycznej i Rehabilitacji?‼️

Przede wszystkim życzliwego podejścia, bo zależy nam najbardziej żebyś nabrała świadomości na temat własnego ciała, utrwaliła dobre wzorce ruchowe i nabrała odpowiednich nawyków.

Do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego nie musisz się specjalnie przygotowywać, warto zabrać dotychczasową dokumentację medyczną, jeśli posiadasz. Podczas pierwszego spotkania dokonamy jej analizy, zbierzemy wyczerpujący wywiad oraz zbadamy Twoją postawę ciała i odkryjemy zaburzenia biomechaniczne, które mogą na nią wpływać. Ocenimy funkcjonalnie mięśnie dna miednicy za pomocą badania per-vaginum. Wygląda ono podobnie jak u ginekologa i przebiega w pełnym dla Ciebie komforcie. W zależności od dysfunkcji, które wykryje badanie dobierzemy odpowiednią terapię, a następnie dobierzemy ćwiczenia, które będziesz wykonywać systematycznie w domu.

Recepta na drodze do szczęścia

Odrobina magii 🧚‍♀️, dobrego samopoczucia☺️, mojej wiedzy i Twojego zaangażowania

Zapraszam na fizjoterapię ‼️

autor: mgr Agata Łojek

mgr Iwona Janus-Matyszkiewicz

terapeuta manualny warszawa

mgr Agata Łojek

mgr Ada Kasjaniuk

Ada Kasjaniuk masażystka Warszawa

mgr Agnieszka Wiśniewska

mgr fizjoterapii Agnieszka Wiśniewska Peron8 Centrum Terapii Holistycznej i Rehabilitacji

https://peron8.pl/Nietrzymanie%20moczu
Jest to problem dotykający coraz więcej osób. Zwłaszcza kobiet a w szczególności kobiet w ciąży i po porodzie. Krępujące wyjścia z domu, wstyd i strach? Tak nie musi być. Zobacz jak możesz sobie pomóc oraz jak fizjoterapia może wesprzeć proces powrotu do normalności i równowagi w ciele.
https://peron8.pl/Pięć%20Zasad%20Zdrowego%20Myślenia
Jaki wpływ mają emocje na nasze ciało? Możesz je rozpoznać, wesprzeć proces zdrowienia i rehabilitacji. Poznaj 5 zasad zdrowego myślenia, które pozwolą Ci odpuścić i pójść dalej. To kolejny krok w podróży do dobrego zdrowia i równowagi w ciele.
https://peron8.pl/Co%20mówi%20mi%20ciało%20kiedy%20siedzę%20wygodnie
Siedzenie ogólnie nie jest dla naszego ciała korzystne, ale jeśli już nie mamy wyjścia, to podejdźmy do tego porządnie. Twoje ciało potrzebuje symetrii i zmiany, wzmocnienia mięśni głębokich tułowia oraz pleców, także rozciągania mięśni, które się przykurczają, czyli, np. mięśni biodrowo-lędźwiowych.
https://peron8.pl/Jak%20wybrać%20dobrego%20fizjoterapeutę
Obecnie w Krajowej Izbie fizjoterapeutów jest zarejestrowanych 58 202 [1] specjalistów. W tym około 24 % [2] z nich prowadzi prywatny gabinet fizjoterapeutyczny (nie współpracujący z NFZ) […]
https://peron8.pl/Dlaczego%20Peron8?%20Poznaj%20nas%20:)
... Zabierając swoich Pacjentów w „podróż do dobrego zdrowia” pokazuję czym jest nasz cel oraz jak możemy do niego dążyć. W trakcie tej podróży nawiązujemy niesamowite więzi i budujemy niezapomniane relacje. ...
https://peron8.pl/Przejmij%20kontrolę%20nad%20swoim%20ciałem%20!!
Codziennie zmagamy się z dolegliwościami naszego ciała przez co nie czujemy się w pełni sprawni. W takim stanie często odpuszczamy codzienne czynności na rzecz odpoczynku.
https://peron8.pl/Czy%20trampoliny%20są%20dla%20mnie%20i%20mojej%20córki%20bezpieczne
Trampoliny są niezwykle przyjemną zabawą  w każdym wieku, w szczególności dla dzieci jest to niesamowita frajda . Dziś chciałabym skupić swoją uwagę na tym o czym należy pamiętać przy treningu i zabawie na trampolinach.
Facebook
YouTube
Instagram