PERON 8 Iwona Janus-Matyszkiewicz z siedzibą przy ul. Bliska 14/78, 03-804 Warszawa, NIP: 9591548259, REGON: 260206585, adres e-mail: rejestracja@peron8.pl, tel. kontaktowy: +48 533 838 838. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)
Realizacja: Plutowski.pl
Skontaktuj się z nami:
Godziny pracy:
Poniedziałek - Piątek | 8:00 - 20:00
Sobota | 8:00 - 16:00
Niedziela | zamknięte
Współpracujemy z:
Sprawdź techniki, które wykorzystujemy w pracy
Metody leczenia
Terapia manualna
w modelu holistycznym
Praca z ciałem, myślami, emocjami, poczuciem winy i krzywdy oraz negatywnymi skutkami stresu
Na skróty:
Terapia Manualna Rakowskiego
Dr Andrzej Rakowski nadał kierunek naszej pracy, a Terapia Manualna Rakowskiego stała się główną metodą pracy. Spojrzenie na objawy i dolegliwości Pacjentów w Terapii Manualnej Rakowskiego koncentruje się na człowieku jako całości, czyli fizyczności i duchowości. Uwzględnia wpływ stresu na ciało i odwrotnie.
„Autoterapia jest podstawowym elementem pracy z Pacjentem. Każdy Pacjent nosi własnego lekarza w sobie.” ~ Andrzej Rakowski
Terapia Manualna Rakowskiego wspomaga bezpiecznymi technikami proces zdrowienia - mobilizacje, oddziaływanie na tkanki miękkie (mięśnie, powięzie, więzadła i ścięgna, układ nerwowy), manipulacje stawów kręgosłupa i kończyn.
Prowadząc terapię z Pacjentem włączamy edukacje w zakresie oddziaływania stresu, czyli tzw. terapię edukacyjną oraz autoterapię (ćwiczenia wspomagające szybki powrót do zdrowia).
Neuromobilizacje wg koncepcji Jerzego Szpryngera i Grażyny Sozańskiej
Niezwykle ważna metoda terapii manualnej z Pacjentami. Szkolenie neuromobilizacji rozwinęło nasze umiejętności w pracy nad tkanką nerwową i strukturami otaczającymi ten układ, które mają duży wpływ na nasze dolegliwości.
Dzięki temu tkanki są lepiej ukrwione, zmniejszona jest sztywność, obrzęki i ból, a mięśnie są bardziej rozluźnione.
Neuromobilizacje pozwalają na dostrzeżenie walczącego z chorobą organizmu w innej perspektywie – zmiana ciśnienia tkankowego i pojawiającego się ucisku w miejscu uszkodzenia, a także w tkankach i narządach nadmiernie aktywnych w dążeniu do równowagi homeostatycznej.
Wskazaniami do podjęcia terapii metodą neuromobilizacji są między innymi bóle migrenowe, ostre stany zapalne (w tym np. rwa kulszowa), nieprawidłowe funkcjonowanie narządów jamy brzusznej (np. żołądka, czy jelit), zaburzenia czucia, zespół cieśni np. nadgarstka, problemy z układem mięśniowym, problemy z ruchomością stawów, nawracające zapalnie zatok.
Ortopedyczna Terapia Manualna Kaltenborna i Evjentha
System OMT stanowi obecnie jeden z najbardziej rozpowszechnionych na świecie fizjoterapeutycznych systemów leczniczych w bólach kręgosłupa. Jest to całościowy system badania i leczenia manualnego ortopedycznych dysfunkcji narządu ruchu.
Metoda manualna wykorzystuje techniki fizjoterapeutyczne - masaż (klasyczny, funkcyjny, poprzeczny), czynną relaksację mięśni, mobilizację i manipulację w obrębie stawów, mobilizację tkanki nerwowej, ćwiczenia wzmacniające, koordynacyjne i stabilizujące; ćwiczenia o charakterze profilaktycznym i autogennym, a także naukę ergonomii dnia codziennego.
Autoterapia = Profilaktyka
To niezbędna część procesu leczniczego. Pozwala Pacjentowi podtrzymać efekt terapeutyczny uzyskany w gabinecie, jak również utrzymać pełnię zdrowia.
W tym celu stosujemy naukę świadomego rozpoznawanie zaburzeń czynności narządu ruchu wywołanych wzorcami reagowania na stres oraz rozluźniamy nadmiernie napięte struktury, za pomocą stretchingu, PIR-u lub treningu autogennego Schultza.
Uczymy również korzystać z technik oddechowych i technik zmiany wzorców reagowania na stres, a także utrzymywania prawidłowej postawy.
Kinesiology taping
Taping wspomaga proces rehabilitacji. Poprzez oklejanie tapy’em poprawiamy ogólny proces zdrowienia chorej części ciała.
Taping stosujemy przeciwbólowo oraz w obrzękach i stanach zapalnych, a także przy obniżaniu lub podwyższaniu napięcia mięśniowego oraz korekcji struktur stawowych.
Terapia Manualna koncepcji Lewita
Świętej Pamięci Profesora Karela Lewita darzymy ogromnym sentymentem i wspominam bardzo ciepło, ponieważ pokazał nam podejście holistyczne w fizjoterapii. Bazując na człowieku, a nie na jego bólu możemy skutecznie wyprowadzić Pacjenta z jego dolegliwości.
„Zaburzenia funkcji rzadko ograniczają się do jednego segmentu, czy pojedynczej struktury. Dlatego w czasie postępowania diagnostycznego, narząd ruchu powinien być traktowany jako całość.” ~ prof. dr hab. med. Karel Lewit
Wiedza z kursu Terapii manualnej Karela Lewita pozwala pomóc moim Pacjentom z objawami dysfunkcji stawów, struktur okołostawowych, mięśni i ścięgien, powięzi głębokich, powierzchownych i skóry; bólów kręgosłupa i stawów, bólu i zawrotów głowy.
PNF – Proprioceptive Neuromuscular Facilitation
(proproceptywne torowanie nerwowo-mięśniowe)
Czasem potrzebne jest nauczenie Pacjenta nowego ruchu lub poprawa już istniejącego ruchu, który jest nieprawidłowy. Pacjent jest partnerem fizjoterapeuty, określającym zakres i granice działania, jak również ustala cele terapii. Terapeuta w tym wypadku spełnia rolę doradczą.
Podczas stosowania metody PNF uwzględniamy pozytywne nastawienie do terapii oraz stymulowanie chorego do mobilizacji rezerw tkwiących w jego organizmie bez obawy o wystąpienie bólu.
Wzmacniamy również i wykorzystujemy to, co pacjent może wykonać na poziomie nie tylko fizycznym, ale i umysłowym. Uczymy zmian pozycji oraz ruchów globalnych, jakie wykonujemy w życiu codziennym a także prowadzimy silną stymulację wielozmysłową (wzrok, słuch, receptory dotyku, równowagi, czucia głębokiego).
Wskazaniami przy wykorzystaniu tej metody są miedzy innymi skręcenie stawu skokowego oraz przebyte krwotoki, choroby związane z utrzymaniem równowagi, stwardnienie rozsiane (SM), choroba Parkinsona, udar mózgu, złamania tkanki kostnej, uszkodzenia tkanek miękkich aparatu ruchu (mięśni, ścięgien, więzadeł, torebek stawowych) oraz bóle kręgosłupa.
Rehabilitacja stomatologiczna
Terapia ta zajmuje się odzyskaniem prawidłowego napięcia oraz sprawności stawów skroniowo - żuchwowych, aby to osiągnąć patrzymy na pacjenta całościowo. Badamy od stóp - czy nie ma płaskostopia, przez kolana, biodra, miednice i kręgosłup, a kończąc na ustawieniu głowy i pracy języka.
Ważnym elementem terapii jest również edukacja pacjenta i nauka ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu, w celu budowania odpowiedniego wzorca postawy ciała.
„Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się jak sam może leczyć swoje choroby” ~ Hipokrates
Wskazania do terapii to m.in. trzaski, zgrzytania, trudności w otwieraniu i zamykaniu ust, bóle gałki ocznej, głowy, kręgosłupa szyjnego, zębów, uszu; zawroty głowy, mdłości, a także bóle przy ziewaniu bądź przeżuwaniu twardych pokarmów.
Igłoterapia sucha
Igłoterapia sucha ( Dry Needling) uważana jest za bardzo skuteczną metodę w walce z bólem mięśniowo-powięziowym. Polega na nakłuwaniu spiętych włókien mięśniowych, aktywnych punktów spustowych, powięzi i okostnej.
Zabieg nazywany jest igłoterapia suchą ponieważ nie wprowadzamy za pomocą igieł żadnych substancji, leków do ciała człowieka.
Głównym mechanizmem oddziaływania igłoterapii suchej jest wywoływanie procesów odwrażliwienia obwodowego. Na zasadzie odruchu bezwarunkowego dochodzi do zmniejszenia napięcia, rozluźnienia i zmniejszenia bólu. Dzięki igłoterapii możemy dostać się do głębiej położonych mięśni i sprowokować przebudowę tkanek.
Do zabiegu stosuje się cienkie igły akupunkturowe. Igłoterapia jest zabiegiem bezpiecznym i w zasadzie bezbolesnym. W trakcie zabiegu, w miejscu ukłucia , pacjent może odczuwać mrowienie, kłucie, uczucie rozpierania tkanek. Po zabiegu może pojawić się przeczulica, małe krwiaki w miejscu igłowania, ból mięśni tzw. ”zakwasy”. Te niegroźne reakcje pozabiegowe mogą utrzymywać się do 48 godzin.
Wskazania do igłoterapii:
ostre i przewlekłe dolegliwości bólowe
przewlekłe stany przeciążeniowe (zapalenie rozcięgna podeszwowego, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, bóle barku, kolano biegacza)
blizny ograniczające ruchomość
napięciowe bóle głowy
Przeciwwskazania do igłoterapii:
nowotwory
infekcje
zmiany skórne i otwarte rany
zaburzenia czucia
zaburzenia krzepnięcia krwi
igłofobia
Rehabilitacja uroginekologiczna
Jest optymalnym rozwiązaniem dla kobiet - nie tylko po ciężkim porodzie, w ciąży, z problemami uroginekologicznymi, ale także dla osób przygotowujących się do bycia mamą.
Obejmuje profilaktykę i leczenie dolegliwości, w tym: obniżenie narządów rodnych, problemy z oddawaniem moczu, bóle spojenia łonowego, bolesne współżycia, brak orgazmu lub trudności w osiągnięciu, swędzenia i pieczenia pochwy i sromu, problemy w zajściu w ciąże, bóle kręgosłupa w trakcie ciąży, stan po cięciu cesarskim czy rozejście kresy białej.
Terapia wisceralna
Jest metodą leczenia holistycznego skupiającą się na połączeniach pomiędzy układem mięśniowo - szkieletowym a narządami wewnętrznymi.
Jest to bardzo delikatna i bezbolesna dla pacjenta manualna praca na narządach wewnętrznych. Ma na celu rozluźnienie struktur jamy brzusznej, normalizację napięcia powięzi oraz usprawnienie przepływu krwi w narządach wewnętrznych i otaczających je tkankach, a także prawidłowe ustawienie miednicy oraz uzyskanie elastyczności kręgosłupa zarówno w odcinku lędźwiowym jak i piersiowym.
Dzięki temu poprawia się metabolizm, wzrasta odporność organizmu, a mięśnie, powięzi i wreszcie narządy wewnętrzne osiągają normotonię, czyli właściwe napięcie niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania.
Terapia organów wewnętrznych może mieć szerokie oddziaływanie na takie układy, jak mięśniowo-szkieletowy, pokarmowy, moczowo-płciowy, krwionośny czy nerwowy. Wśród wskazań do jej zastosowania znajduje się m.in.:
bóle mięśniowo-szkieletowe (pleców, karku, bioder i in.);
problemy trawienne, wzdęcia, zaparcia, biegunki, zespół jelita drażliwego, Sibo, refluks żołądkowy;
napięcia i bóle w jamie brzusznej;
bolesne miesiączkowanie;
przewlekły ból miednicy;
zaburzenia prostaty;
wysiłkowe nietrzymanie moczu;
stale nawracające migreny;
ogólne przemęczenie, apatia, bezsenność.
Trening medyczny
Trening medyczny polega na ocenie funkcjonalnej pacjenta i stworzeniu dla niego idealnego planu treningowego.
Bardzo ważnym elementem każdej aktywności fizycznej jest rozgrzewka. Jest ona oparta na stretchingu dynamicznym. Jest to najlepsza forma rozciągania mięśni dla zawodników większości dyscyplin sportowych. Rozciąganie mięśni często ograniczone jest przez działanie punktów spustowych oraz brak prawidłowych ruchów ślizgowych tkanek miękkich i powięzi między sobą.
Dlatego zanim przejdziemy do stretchingu to uczymy pacjenta technik autouwalniania mięśniowo - powięziowego. Technika ta, dzięki sile nacisku na tkankę mięśniową, rozkleja powięź i uwalnia punkty spustowe. Odpowiednią siłę nacisku wywołujemy za pomocą różnych piłek i rollerów.
W treningu medycznym bardzo dużą uwagę skupiamy na prawidłowym funkcjonowaniu mięśni odpowiedzialnych za głęboką stabilizację. Dopiero na dobrej stabilności możemy zbudować mobilność. Kompleksowe wzmacnianie i aktywacja mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie kręgosłupa w pozycji neutralnej jest podstawą profilaktyki, reedukacji wzorców ruchowych oraz poprawy zdolności motorycznych.
Jeśli chcesz:
wrócić do pełnej sprawności po urazie lub operacji,
ćwiczyć bezpiecznie i nauczyć się prawidłowych wzorców ruchowych,
zwiększyć efektywność treningu sportowego,
zapobiegać urazom sportowym,
skorygować wady postawy