ul. Graniczna 4 lok U 6

Zadzwoń teraz

+48 533 838 838

Zarezerwuj wizytę

rejestracja@peron8.pl

+48 533 838 838  (Pn. - Pt. 8-20, Sb. 8-16)

Warszawa, ul. Graniczna 4 lok U 6

Zarezerwuj wizytę

Rwa kulszowa objawia się bólem promieniującym od pośladka do podudzia. Wynika z podrażnienia nerwu kulszowego. Często współistnieją zaburzenia czucia po zewnętrznej stronie podudzia i stopy. Inne objawy to m.in. osłabienie
Przemilczany, powszechny problem. Według badań problem nietrzymania moczu dotyka co trzeciej kobiety. Mimo powszechności, sytuacja w której w wyniku kaszlu, śmiechu lub chwilowego biegu na bieliźnie pojawiają się krople moczu
Nasza psychika ma ogromny wpływ na to jak, działa i czuje się nasze ciało. Jest ku temu dobry powód - psychika siedzi w naszym ciele i dzięki rozbudowanemu układowi połączeń

Nasze publikacje:

15 lutego 2022

Czym jest rehabilitacja uroginekologiczna kobiet?

Przemilczany, powszechny problem. Według badań problem nietrzymania moczu dotyka co trzeciej kobiety. Mimo powszechności, sytuacja w której w wyniku kaszlu, śmiechu lub chwilowego biegu na bieliźnie pojawiają się krople moczu nie jest prawidłowa.

 

Często z powodu wstydu czy zażenowania pacjentki niepotrzebnie unikają wspominania lekarzowi czy fizjoterapeucie o problemach z nietrzymaniem moczu. Tymczasem istnieją skuteczne metody, które pomagają poprawić funkcjonowanie mięśni miednicy, które odpowiadają między innymi za kontrolę oddawania moczu.

 

 

Czym jest rehabilitacja uroginekologiczna?

 

Rehabilitacja uroginekologiczna zajmuje się terapią dysfunkcji w obrębie miednicy mniejszej. Narządy miednicy, takie jak cewka moczowa, pęcherz moczowy, pochwa, macica z jajnikami czy odbyt z odbytnicą są stabilnie utrzymywane na swoich miejscach. Dzięki mięśniom dna miednicy oraz powięziom narządy te spoczywają niczym na hamaku.

 

  

Rysunek powyżej przedstawia mięśnie dna miednicy (m. dźwigacz odbytu, m. guziczny, m.gruszkowaty, m. zasłaniacz wewnętrzny). Jest to duży kompleks mięśniowo-powięziowy, który ma trudne zadanie podtrzymywania narządów moczowo-płciowych, ale także leżących na nich jelit oraz narządów jamy brzusznej.

 

W związku ze swoją codzienną, ciężką pracą, różnymi przeciążeniami, ale także nieprawidłową postawą ciała (np. nadmierną lordozą, widoczną na poniższych zdjęciach) mięśnie te mogą być napięte zbyt słabo albo zbyt mocno.

 

Prowadzi to do różnych dolegliwości, na przykład do:

 

- nietrzymanie moczu,

- pęcherza nadreaktywnego,

- obniżenia narządów miednicy mniejszej,

- bolesnego współżycia seksualnego,

- bolesnych menstruacji,

- przewlekłego bólu w okolicy miednicy,

- endometriozy.

 

 

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz terapią manualną struktur w obrębie miednicy mniejszej.

 

 

Kiedy stosuje się rehabilitację uroginekologiczną?

 

Wiele pacjentek przychodzi na rehabilitację uroginekologiczną po zabiegach w obrębie miednicy, wykonywanych przez pochwowo czy laparoskopowo. Wtedy stosujemy rehabilitację w celu zapobiegania zrostów po operacji czy jak najdłuższym utrzymaniu efektu operacji. Zdarza się jednak, że od momentu zabiegu do wizyty mija trochę czasu… Dlatego zalecam też wizytę przed planowanym zabiegiem, aby fizjoterapeuta mógł pokazać ćwiczenia, które powinny być wdrożone jak najszybciej po operacji.

 

Ciąża oraz poród predysponują do osłabienia/nadmiernego rozciągnięcia mięśni dna miednicy, które z czasem mogą nie spełniać swojej funkcji jaką jest podtrzymywanie narządów. Polecam więc każdej kobiecie profilaktyczne badanie uroginekologiczne po okresie połogu. Należy tu także wspomnieć, że każda blizna na ciele powinna być poddana mobilizacji, aby skóra w tym miejscu była podobnie przesuwalna jak w innych partiach ciała, także ta po cesarskim cięciu czy episiotomii (nacięciu krocza). Jeżeli masz taką bliznę i odczuwasz przez nią dyskomfort lub ból przy stosunku seksualnym, przyjdź na fizjoterapię uroginekologiczną, aby szybciej wrócić do zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Niekiedy pacjentki są zaskoczone, że to dysfunkcje mięśni dna miednicy dają powodują ból w innej części ciała, na przykład w udach. W dnie miednicy można znaleźć wiele mięśni, więzadeł oraz powięzi, które podczas zwiększonego napięcia lub osłabienia może dawać bóle rzutowane, promieniujące do innych partii ciała, jak np. stawów biodrowych, odcinka lędźwiowo - krzyżowego kręgosłupa czy kończyn dolnych. Jeżeli dotychczasowe ćwiczenia czy rehabilitacja nie dawały skutku, warto sprawdzić, czy podstawową przyczyną bólu nie jest problem w miednicy.

 

 

Powyższa ilustracja przedstawia 4 bardzo połączone ze sobą funkcjonalnie mięśnie - przeponę, mięśnie dolnego odcinka kręgosłupa, mięśnie brzucha oraz dna miednicy. Jeżeli w tych mięśniach dochodzi do dysbalansu, gdzie część z nich jest napięta, a inna osłabiona, może wystąpić ból części lędźwiowo- krzyżowej kręgosłupa. Jeżeli więc mimo rehabilitacji ból w tej części nie znika, lub powraca należy zbadać dno miednicy, które może powodować destabilizację wyżej przedstawionego kompleksu.

 

Rehabilitacja uroginekologiczna jest szerokim zagadnieniem, wpływ na ból w obrębie miednicy mniejszej mają nie tylko najbliżej położone narządy, lecz także inne zaburzenia w układzie ruchu, należy więc patrzeć na pacjenta holistycznie.

 

 

Autor: Agata Kiryluk-Gibuła

Zarezerwuj wizytę

Godziny pracy:

 

Poniedziałek - Piątek | 8:00 - 20:00

 

Sobota | 8:00 - 16:00

 

Niedziela | zamknięte

Skontaktuj się z nami:

rejestracja@peron8.pl

+48 533 838 838 (rejestracja)

Warszawa, ul. Graniczna 4 lok U 6

(wejście od strony parku)

+ bezpłatny parking dla pacjentów

Zespół

Rehabilitacja

Masaż

Peron8

PERON 8 Iwona Janus z siedzibą przy ul. Bliska 14/78, 03-804 Warszawa, NIP: 9591548259, REGON: 260206585, adres e-mail: rejestracja@peron8.pl, tel. kontaktowy: +48 533 838 838. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)

 

Realizacja: Plutowski.pl