Nasze publikacje:
Rwa kulszowa objawia się bólem promieniującym od pośladka do podudzia. Wynika z podrażnienia nerwu kulszowego. Często współistnieją zaburzenia czucia po zewnętrznej stronie podudzia i stopy. Inne objawy to m.in. osłabienie siły mięśniowej oraz zniesienie odruchów głębokich. Najczęściej ta dolegliwość jest łączona z problemami w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, takimi jak dyskopatia. Okazuje się, że nerw kulszowy może być podrażniany nie tylko przez krążek dysku międzykręgowego, ale też inne struktury.
Jak przebiega nerw kulszowy?
Nerw kulszowy stanowi końcową gałąź splotu krzyżowego. Jest nerwem mieszanym, co oznacza, że przenosi informację czuciową oraz ruchową. W wyniku jego podrażnienia możemy oczekiwać wystąpienia tak zwanych objawów ruchowych (osłabienie siły mięśniowej) oraz czuciowych (drętwienie, mrowienie). Nerw kulszowy przebiega od miednicy mniejszej, następnie najczęściej przez otwór kulszowy biegnie w kierunku dołu podkolanowego. W tym obszarze dochodzi do jego podziału na nerw piszczelowy oraz nerw strzałkowy.
Czy rwa kulszowa to choroba?
Nie, rwa kulszowa jako sama w sobie nie stanowi jednostki chorobowej, a jako objaw nie mówi nam nic o przyczynie powstania dolegliwości. W pierwszej kolejności należy ocenić, czy dolegliwości opisywane przez pacjenta, mimo lokalizacji wskazującej na przebieg nerwu kulszowego są wynikiem jego podrażnienia. Warto pamiętać o bólu przeniesionym z innego obszaru ciała, który w subiektywnym odczuciu pacjenta może wskazywać na nerw kulszowy. Jeśli jednak potwierdzimy podrażnienie nerwu kulszowego, musimy przeprowadzić ocenę struktur, które mogą być za to odpowiedzialne.
Przyczyny rwy kulszowej
Dyskopatia, wypukliny krążka międzykręgowego na poziomie L4, L5, S1
Dysfunkcje w obrębie stawów kręgosłupa, kręgozmyk
Stan zapalny tkanek miękkich w okolicy korzenia nerwu kulszowego
Zaburzenia funkcji stawu krzyżowo-biodrowego
Zaburzenia limfatyczne
Wzrost napięcia tkanek w danym obszarze ciała może prowadzić do zaburzenia ukrwienia danej tkanki. W wyniku zaburzenia prawidłowych procesów odżywczych struktury może dojść do powstania procesu zapalnego, który w konsekwencji podrażni nerw kulszowy. W tym wypadku lecząc objawy rwy kulszowej, aby poprawić ukrwienie będziemy musieli popracować z odcinkiem szyjnym i głową.
Leczenie rwy kulszowej
Najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty, który całościowo oceni nasz problem. Zebranie dokładnego wywiadu obejmującego charakter dolegliwości, ich lokalizację i nasilenie pozwala nam wstępnie określić obszar, który może stanowić źródło bólu. Następnie przechodzimy do badania manualnego oraz funkcjonalnego, aby ocenić struktury kręgosłupa, miednicy, narządów trzewnych oraz kończyn dolnych.
W Peron8 spojrzymy też dalej, na struktury w obrębie odcinka szyjnego oraz np. stawu skroniowo-żuchwowego, tak aby być pewnym, co doprowadziło do podrażnienia nerwu kulszowego lub wystąpienia dolegliwości o zbliżonym charakterze. Zapytamy także o twoje codzienne zwyczaje i nawyki postawy, aby móc określić, czy Twój styl życia może wpływać na podtrzymywanie dolegliwości.
Sposoby na rwę kulszową
W leczeniu rwy kulszowej stosuje się terapię manualną i różne pokrewne techniki. To na co zwracamy uwagę w gabinecie to przywrócenie naszego ciała do prawidłowego funkcjonowania. Często mimo osiągnięcia celu jakim jest pozbycie się bólu lub uczucia drętwienia i mrowienia proponujemy kontynuację terapii. Działanie to jest ukierunkowane na przywrócenie równowagi całego ciała.
Kolejnym elementem jest autoterapia, która stanowi istotną metodę pozwalającą utrzymać efekty terapii. W gabinecie pokażemy co warto zmienić w codziennym funkcjonowaniu, pokażemy odpowiednie ćwiczenia, wszystko po to, aby dolegliwości nie powróciły. Warto też swoje działania uzupełnić wdrażając zbilansowaną dietę, która będzie bogata w składniki odżywcze.
Źródła zdjęć:
Kobieta zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/3D_still_showing_Sciatica_nerve.jpg
Godziny pracy:
Poniedziałek - Piątek | 8:00 - 20:00
Sobota | 8:00 - 16:00
Niedziela | zamknięte
Skontaktuj się z nami:
PERON 8 Iwona Janus z siedzibą przy ul. Bliska 14/78, 03-804 Warszawa, NIP: 9591548259, REGON: 260206585, adres e-mail: rejestracja@peron8.pl, tel. kontaktowy: +48 533 838 838. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione. Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)
Realizacja: Plutowski.pl